Gyerekbarát banánkenyér és egy kis ájurvéda

Gyerekbarát banánkenyér és egy kis ájurvéda

Az utóbbi években rengeteget dolgoztam, sokszor még hétvégén is, így hát először nagyon fura volt az itthonlét nyugalma és lassúsága. Az is fura dolog, hogy többször van itthon valamilyen édesség. A kislányom hazahozatala óta tudatosult bennem, hogy én magam már szinte teljesen leszoktam az édességekről. Engem, fő-fő édesszájút, akinek cukrász végzettsége is van, aki nem tudta elképzelni a délutáni teázást sütemény vagy keksz nélkül, és akinek régen kőkemény önfegyelem kellett, hogy ne legyen inzulinrezisztens, engem bizony az utóbbi időben teljesen hidegen hagy a desszert gondolata. Nem vágyom rá, nem igénylem, és pont. Döbbenet, de ez van: a jóga és a pránájáma annyira kiegyensúlyozta az állapotomat, hogy nem akarom magam sütivel, csokival vagy fagyival jutalmazni és/vagy vigasztalni. 

Egyetlen kivétel maradt: amikor nagyon fáradt vagyok. Na ekkor azért “eszembe jut”, vagyis a zsigereim jelzik, hogy igen, most jöhetne némi gyors energiapótlás (amiről persze tudom, hogy valójában önbecsapás, mert az energiarendszeremet pont hogy taccsra vágja, de ez egy másik téma). 

A gyerek ájurvédikusan: víz-föld minőség

Na de egy gyerek, az más: nekik még jogos az igényük az édes ízre, növekedniük kell. Ez persze nem azt jelenti, hogy finomított finomított cukrokkal és lisztekkel kell tömni őket – én legalábbis igyekszem természetes édesítőkkel dolgozni, hogy ne a túlcukrozott, ízfokozókkal tuningolt édességek legyenek számára a norma. Olyan könnyen tönkre lehet tenni a saját, eredendően jól működő ízérzékelésünket! Nehéz dolgom lesz, hiszen a mai kor élelmiszeripari termékeinek zöme ezt teszi, de persze amíg lehet, igyekszem a normalitás mentén maradni (értsd: valódi ételt készíteni és enni), és ettől még nem görcsölök rá az egészre. 

Az ájurvéda szerint a gyerekkor dominánsan víz (és föld, azaz kapha) minőség. Ezért is hajlamosak annyira a hurutos betegségekre, megfázásokra. Ha túl sok a víz (nyálka és nyák), a vizet széllel és tűzzel lehet csökkenteni, erre pedig az édes és a sós ízek alkalmasak (valamint a csípős és a savanyú íz is, de azok a gyerekek számára persze kevésbé vonzók). 

Gyerekbarát recept: mit mivel és miért?

Ez a sütemény jellemzően édes ízű, a szél (váta) minőséget növeli. A banán ugyanakkor kiegyensúlyozó hatású gyümölcs. Elektrolitokban gazdag, mondhatnánk, hogy a föld tiszta nektárja, amely hűvösen tart, és pótolja a folyadékokat, felfrissíti és energetizálja az egész testet. Ideális egy forró nyári délutánon. A süteményből a fahéj ízében és energetikájában egyaránt kihagyhatatlanul fontos: szelet-vizet csökkentő, az emésztés tüzét növelő édes ízű fűszer, ami tökéletesen passzol az érett banánhoz. 

Még néhány változtatás a jól ismert banánkenyerek receptjeihez képest: én most alakor lisztet használtam, ami egy ún. ősgabona, alacsonyabb gluténtartalommal és szerkezettel, mint a sima BL-55 liszt, ugyanakkor itt most 1:1 arányban helyettesíthető. Vaj helyett pedig olívaolajat tettem a kenyérbe: noha értelemszerűen az ősi ájurvédikus szövegek nem említik (hiszen nem termett náluk), de a vajnál egyértelműen könnyebb és harmonikusabb zsiradék, ezért választottam. 

A banánkenyér receptje

Hozzávalók: 

  • 75 g olívaolaj
  • 150 g méz vagy juharszirup
  • 2 tojás
  • 2 érett banán (összesen kb. 210 g), összetörve
  • 2-4 evőkanál víz vagy tej, növényi tej
  • 220 g liszt (én világos alakor lisztet használtam)
  • 1 teáskanál szódabikarbóna
  • 1 nagy csipet vanília 
  • 1/2 teáskanál őrölt fahéj
  • 1 nagy csipet só
  • 1 marék pirított, durvára tört dió

Elkészítés: 

  1. Olajjal kikenek egy 32 cm-es őzgerinc formát, és előmelegítem a sütőt 180 fokra. 
  2. A tésztához két edényre lesz szükség. Az egyikben – ez lehet egy keverőtál vagy egy kancsó, vagy akár egy mixer kelyhe – összekeverem a nedves hozzávalókat: az olajat, a mézet vagy cukrot, a tojásokat, és az összetört banánokat. A vizet vagy tejet ilyenkor még nem adom hozzá, mert a mennyisége attól függ, hogy épp milyen lisztet használok.
  3. Egy másik tálban – ez legyen egy keverőtál – elkeverem a száraz hozzávalókat: a lisztet, a szódabikarbónát, a fűszereket és a sót. 
  4. Ehhez csorgatom aztán a nedves hozzávalókat, és robotgéppel 1-2 perc alatt simára keverem az egészet. Ilyenkor derül ki, hogy mennyi víz vagy tej kell még bele. Ha a massza túl sűrű, 1-2 kanállal többet teszek bele, hogy tökéletesen el tudjon keveredni minden hozzávaló. Ezután adom hozzá a durvára tört diót. 
  5. A masszát az előkészített formába simítom, és a sütőben 45-50 perc alatt megsütöm.