A csalán tökéletes a tavaszi tisztítások étrendjében, hiszen az íze inkább csípős-kesernyés, azaz éppen olyan íz, amit az ájurvéda a kapha (föld-víz) időszak végére javasol. A testben lerakódott, és így bennünket lehúzó, a tavaszi fáradtságunkért, letargikus állapotainkért okolható toxinok, nyákok, nyálkák oldásában kiváló segítségünk lehet, ha rendszeresen élünk vele.
Az egyik legértékesebb gyógynövényünk, számos teakeverék nagy becsben tartott alapanyaga. ,,A csalán a reuma, köszvény, viszkető bőrkiütés, vérszegénység, sápadtság, tejfakasztó, aranyér, cukorbaj, tüdőbaj elleni szerek s a vértisztító teák lényeges alkotórésze. Leveleiből készült tea (10 gr 1/4 l vízre) használatos vizelethajtónak, a légzőszervek és a tüdő elnyálkásodásakor, aranyérnél. (Varró Aladár Béla gyógyszerész)
És bár a böjti ételek sorába is beillik ez a tésztaétel, ugyanakkor annyira finom, hogy bátran oda lehet tenni a kétkedők, hüledezők (hát ti meg csalánt esztek???) elé is. Az én három éves kislányom legalábbis eléggé szerette, hiszen még a tálalót is kinyalogatta a mártás minden cseppje után.
Nagy szerencsénk van: a szomszéd faluban található Ezüstkecske farm már elkezdte a tavaszi munkálatokat, így már lehet náluk friss túrót, joghurtot vásárolni – én most ezekkel készítettem el a mártást. A mennyiségeket pedig azért adtam meg ilyen ráhagyással, mert adott terméktől függ, hogy mennyi teszi kellemesen krémessé az ételt. Egy pici parmezánt pedig amiatt reszeltem hozzá, mert tartottam tőle, hogy a gyerkőc mit fog szólni a csalános kajához – feltehetőleg anélkül is megállná a helyét.
Ha vegán módon készíteném, akkor a tejtermékek helyett krémes tofut használnék, parmezán helyett pedig élesztőpelyhet. És biztos vagyok benne, hogy isteni lenne úgy is.
Gyakorlati tanács csalánszedéshez: a felső, zsenge hajtásvégeket szoktam lecsípni, rendszerint gumikesztyűben, de azon is átszúrnak a növény égető mirigyszőrei. Szóval lélekben tessék felvérteződni egy kis kézizületi kezelésre is!
És még valami: a csalán blansolóvizét ki ne öntsük! Adjuk a szeretett szobanövényeinknek, hiszen számukra is kiváló roborálószerként szolgál!
Még egy csalános recept: a ronda, de finom Csalános krumplinudli (elegánsabban gnocchi) recpetjéért kattints ide!
Hozzávalók 4 adaghoz:
32 dkg csavart (fusilli) tészta
só
4 nagy marék friss csalán
1 fej sonkahagyma
frissen őrölt bors
3 evőkanál olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
10–15 dkg túró (én termelői kecsketúrót használtam)
1-2 dl joghurt (ez is termelői kecskejoghurt)
2-3 reszelésnyi parmezánsajt
4-5 reszelésnyi szerecsendió
Elkészítés:
- A tésztát lobogó sós vízben kifőzöm.
- A csalánt egy nagy szűrőtálba teszem, és amíg előkészülök, kirakom a kerti asztalra (ha nem lenne, az ablakpárkányra tenném), majd néhányszor alaposan megrázogatom, hogy az erdőből hazahozott bogárkák ki tudjanak belőle mászni.
- Utána hideg vízzel átöblítem, lecsepegtetem, majd lobogó, forró vízbe dobom és 2 percig blansolom. Kiszedem, szűrőben állni hagyom.
- Az olívaolajat egy közepes serpenyőbe teszem, és beledobom az apróra vágott sonkahagymát. Alacsony-közepes tűzön 4-5 perc alatt megdinsztelem, a végén sózom, borsozom.
- A csalánt közben késsel durvára vágom, majd a hagymára dobom. 4-5 perc alatt kevergetve összepárolom, majd hozzáadom a zúzott fokhagymát, és ezzel is dinsztelem 1-2 percet.
- A serpenyő tartalmát ezután botmixerrel pürésítem (ez kihagyható, én csak a gyerkőc esetleges bizalmatlansága miatt trükköztem), majd hozzáadom a túrót, a joghurtot, a reszelt parmezánt és a szerecsendiót. 2-3 perc alatt összemelegítem, de már nem igazán főzöm.
- A végén beleforgatom a kifőtt, lecsepegtetett tésztát, és ha kell, teszek hozzá valamennyit a tészta főzővizéből is.